Navigation

Advisory Board

FAU Advisory Board

The Advisory Board promotes the University’s interests in public and provides advice to the Executive Board. All of the members are connected with the University in a particular way.

Prof. Dr. Klaus L. Wübbenhorst

Prof. Dr. Klaus L. Wübbenhorst

Managing director of WB Consult GmbH
(term of office until 28 February 2021)

 

 

 

 

 

Dr. Thomas Bauer

Dr. Thomas Bauer

District President of Central Franconia
(term of office until 28 February 2021)

 

 

 

 

 

Dr. Günther Beckstein

Dr. Günther Beckstein

Former member of the Bavarian Parliament, former Prime Minister of Bavaria
(term of office until 28 February 2021)

 

 

 

 

 

Christine Bruchmann (Image: Nina Thilo)

Christine Bruchmann (Image: Nina Thilo)

Vice President of the Nuremberg Chamber of Commerce and Industry, managing director of Moritz Fürst GmbH & Co. KG
(term of office until 31 January 2020)

 

 

 

 

 

 

 

Dr. Christiane Decker

Dr. Christiane Decker, member of the board at TeamBank AG Nuremberg (term of office until 28 February 2021)

Dr. Matthias Everding

Dr. Matthias Everding

Chairman of the management board of Sparkasse Nürnberg
(term of office until 30 November 2019)

 

 

 

 

 

Alexander Fackelmann; image: Fackelmann

Alexander Fackelmann

Managing director of Fackelmann GmbH & Co. KG, honorary consul of The Netherlands
(term of office until 30 November 2019)

 

 

 

Elisabeth Hann von Weyhern

Elisabeth Hann von Weyhern

Regional protestant bishop for Nuremberg
(term of office until 30 November 2019)

 

 

 

 

 

 

Johannes von Hebel

Chairman of the management board of Sparkasse Erlangen
(term of office until 30 November 2019)

 

 

 

 

 

Joachim Herrmann

Joachim Herrmann (Image: Bavarian State Ministry of the Interior, Building and Transport)

Member of the Bavarian Parliament, Bavarian Minister of the Interior, Building and Transport
(term of office until 30 June 2020)

 

 

 

 

 

Dr. Florian Janik

Dr. Florian Janik (Image: City of Erlangen)

Mayor of the City of Erlangen
(term of office until 30 June 2020)

 

 

 

 

 

Dr. Thomas Jung

Dr. Thomas Jung

Mayor of the City of Fürth
(term of office until 30 June 2020)

 

 

 

 

 

Prof. Dieter Kempf

Prof. Dieter Kempf (Image: Christian Kruppa

President of the Federation of German Industries (BDI)
(term of office until 28 February 2021)

 

 

 

 

 

Dr. Ulrich Maly

Dr. Ulrich Maly

Mayor of the City of Nuremberg
(term of office until 28 February 2021)

 

 

 

 

 

 

Dr. Robert Mayr (Image: DATEV eG)

Dr. Robert Mayr (Image: DATEV eG)

Dr. Robert Mayr, chairman of the management board of Datev eG

(term of office until 28 February 2021)

 

 

 

 

 

 

Stefan Müller

Stefan Müller

Member of the Bundestag (German Parliament), parliamentary state secretary at the Federal Ministry of Education and Research
(term of office until 30 June 2020)

 

 

 

 

 

Dr. Klaus Probst

Dr. Klaus Probst

Chairman of the supervisory board at Grammer AG
(term of office until 31 January 2020)

 

 

 

 

 

Gert Rohrseitz

Gert Rohrseitz

Honorary consul of the republic of Austria
(term of office until 30 November 2019)